Tak v USA zakázali TikTok. Zbytečně. Mark Zuckerberg ale rozhodně slaví ~ Old school blog ~ 17. ledna
Čtete Old School Blog. Samostatný text, takový co stojí za přečtení a víc se blíží blogování, než jenom záznamům dění, jako jsou Střípky.
TikTok v USA chytil ban. Tak trochu proto, že je to “zlá” Čína. Teké proto, že ohrožuje Instagram a Meta Marka Zuckerberga. Mimo jiné i proto, že je to návyková sociální síť, zdroj záplavy údajů o uživatelích, nástroj politického i jiného ovlivňování, nad kterým USA nemají kontrolu. Ale ani moc ne proto, že to vytváří závislost u uživatelů, ničí psychiku i zdraví dětí. Ve zdůvodnění (PDF) je ale tím hlavním důvodem to, že je to o ochraně Američanů před čínským sběrem dat a nemá to nic společného s omezováním svobody projevu.
Celé to výše napsané je totiž možné napsat o dalších sociálních sítích. O Facebooku, nově Instagramu a Threads. A nově také o X, dřívějším Twitteru. Jsou sice “americké”, ale vše výše popsané se jich týká. Včetně toho, že jsou to nástroj pro ovlivňování voleb, lidí, politiky a vůbec všeho. Jenže nejsou čínské, takže na ně nikdo v USA nebude moc sahat. Obzvlášť poté, co Mark Zuckerberg políbil prsten Donalda Trump a slíbil mu modré z nebe.
Poslední co na úvod je nutné dodat, je, že Trump usiloval o zákaz TikToku v roce 2020, ale nyní je proti blokádě. A je dost možné, že do zákazu zasáhne. Což rozhodně Marka Zuckerberga neučiní šťastným.
Ale zpět k Tiktoku. Co že se to bude dít?
TikTok od neděle 19. ledna 2025 nebude možné stáhnout z App Store ani Google Play. V USA. Není to samozřejmě celosvětové a navíc to moc nebude fungovat pro Android, prostě půjde stáhnout z jiných aplikačních obchodů.
Co bude se všemi uživateli co již TikTok mají? Zcela určitě ho nebudou mocí aktualizovat, takže dříve či později přestane fungovat. Ale pokud USA trochu pokročí, tak bude Apple i Google muset TikTok zablokovat v telefonech/tabletech jako takových. Ať už na úrovní aplikace, nebo na úrovní sítě. Což, stejně jako v další možnosti bude možné obejít přes VPN.
Přístup na TikTok na webu? Další velká neznámá, ale aby zákaz v USA fungoval, bude nutné blokovat i zde. Čistě prakticky je to ale možné obejít přes VPN.
Jedno velké ale je v tom, sám TikTOk prohlásil, že prostě pro USA přístup k TikToku vypne. Tak trochu jako naschvál, ale nakonec proč ne. Těch několik let čekání na tuhle nesmyslnou věc k tomu, svým způsobem dává dobrý důvod.
Celé je to navíc poměrně emotivní: "Raději bychom byli Číňané": "Uprchlíci" z TikToku využívají recenze RedNote v App Store ke kritice americké vlády a amerického života. (Fast Company)
Velké stěhování
Poslední dva týdny uživatele TikToku z USA houfně prchají na Xiaohongshu neboli RedNote. Což je, jasně, další čínská sociální síť. V Česku se na této síti můžete pouze dívat, nepovolí vám vkládat, protože nejde ověřit telefon, ale v USA bez problémů. Háček je, že je fakt echt fest čínská, vůbec nepočítá s angličtinou.
No a také, to je zábavné, její provozovatel teď urychleně nabírá lidi aby zabránil vlivu anglického obsahu na čínské hodnoty. Jedno je ale dost jisté, pokud by RedNote začalo být populární, nejspíš bude následovat TikTok dalším zákezem.
Za pouhé dva dny se ke Xiaohongshu neboli RedNote připojilo více než 700 tisíc nových uživatelů. Sensor Tower: počet stažení aplikace v USA se tento týden meziročně zvýšil o více než 200 %. (Reuters)
Poté, co Čína vyjádřila obavy z politicky citlivých příspěvků v angličtině, se zaměstnanci RedNote marně snaží skrýt příspěvky amerických uživatelů před čínskými uživateli. (The Information)
Část uživatelů zcela jistě půjde na Instagram, tamní Reels jsou klon TikToku, takže se toho mnoho nezmění. Čast možná na YouTube, kde je k dispozici stejný formát (Shorts), tedy krátká vide na výšku. Ani jedno ale není tak propracované a pokročilé jako TikTok. Nemluvě o rozdílně fungujících algoritmech.
Problém se stěhováním není ani tak u konzumentů, tedy běžných uživatelů, ale u influencerů a firem. Na TikToku mají záplavu obsahu, ten sice mohou začít (znovu) dávat jinam, ale je to komplikované. Třeba i tím, že budou muset znovu budovat fanouškovskou základnu, řešit jiné algoritmy, natáčet videa jinak, používat jiné nástroje, atd.
Dopad to bude mít na zprávy (tedy příjem zpráva ze sociálních sítí) a tím i média (řada z nich už je na TikToku aktivníú. Ale také třeba na hudbu, protož TikTok byl (a je) aktivním nástrojem pro umělce, zejména nezávislé umělce.
O domov tak přijdou nejenom uživatelé, ale záplava těch, které TikTok živil. A vliv to bude mít i na inzerenty a reklamu.
A jen abychom si uvědomili jak velké to je - TikTok v USA používalo 170 milionů lidí. čistě teoreticky o pár milionů více, než je uživatelů Instagramu.