Šmíruje vaše auto v hovorech a SMS? Nedělá něco ještě horšího? ~ Old school blog ~ 11. listopadu
Všechny nové automobily jsou dnes noční můry na kolech, které shromažďují obrovské množství osobních údajů.
Čtete Old School Blog. Samostatný text, takový co stojí za přečtení a víc se blíží blogování, než jenom záznamům dění, jako jsou Střípky.
Žijeme ve zvláštním světě. The Record v Court rules automakers can record and intercept owner text messages popisuje rozhodnutí soudu o tom, že výrobci aut mohou v palubních systémech ukládat a zachytávat textovky i záznamy (o volání) z telefonu.
Prostě jakmile připojíte telefon, tak musíte počítat s tím, že do auta se nahrají vaše SMS, hovory a (samozřejmě) i kontakty. Nahrají a zůstanou uloženy a vy nebudete zpravidla mít ani možnost se podívat co tam je, natož to smazat.
Není to tak dávno, co na obrovský problém upozornila Mozilla v ‘Privacy Nightmare on Wheels’: Every Car Brand Reviewed By Mozilla — Including Ford, Volkswagen and Toyota — Flunks Privacy Test jasně říká, že jde o Noční můru na kolečkách a auta prostě na soukromí svých vlastníků … kašlou.
Ale není to všechno:
Many car manufacturers are selling car owners’ data to advertisers as a revenue boosting tactic, according to earlier reporting by Recorded Future News. Automakers are exponentially increasing the number of sensors they place in their cars every year with little regulation of the practice.
To co výrobci aut z vašeho telefonu zjistí, to zpeněží. Data prodávají inzerentům a mají z toho peníze. V ještě horší variantě to prodávají brokerům, ti to pak prodávají dál. Nemluvě o množství případů, kdy útok hackerů vedl k únikům dat uživatelů - Volkswagen/Audi 3.3 milionu zákazníků, Toyota 2.15 milionu a děravé systémy deset let bez povšimnutí si, Mercedes-Benz 1.6 miliónu zákazníků.
Regulátoři spí
Na nákupu podobných dat v minulosti Facebook postavil budování profilů uživatelů. Kupova o nich informace - jak jsou bohatí, jaké mají nemovitosti, hypotéky, lékařské záznamy (k těm se chtěl dostat i přímými aktivitami), narození dětí, zaměstnání, finanční sílu. A s pomocí šmírování na webu a a v aplikacích se dozvídal věci, které nikde vědět neměl. Včetně obsahu telefonu, polohových informací, s kým se kde setkali, jaké aplikace používají, na jaké weby chodí, co nakupují v e-shopech.
Pak mu to přestalo procházet. Vlivem regulátorů (včetně EU), ochránců soukromí, technologických omezení platforem. Ale stále z toho úspěšně žije a mnoho věcí stále dělá.
Na “chytré” automobily ale prozatím vůbec nedošlo. Ale je nejvyšší čas na tom začít pracovat.