OSA zla? Placení za mobil, protože jsme všichni piráti? Vodafone jako jediný operátor brání „poplatku za nic“ ~ Old school blog ~ 8. srpna
OSA je nenasytný a netransparentní kolos, a kdykoli si vzpomenu na poplatky za prázdné disky a média, je mi z toho upřímně nevolno.
Čtete Old School Blog. Samostatný text, takový, co stojí za přečtení a víc se blíží blogování než jenom záznamům dění, jako jsou Střípky.
Spory mezi Ochranným svazem autorským (OSA) a českými podnikateli nejsou nic nového. Tentokrát si ale OSA našla silného protivníka – mobilního operátora Vodafone. Ten se jako jediný v oboru odmítl smířit s požadavkem OSA na zavedení tzv. náhradních autorských odměn za mobilní telefony. A to i přesto, že zákon tyto poplatky pro mobily výslovně neukládá.
Psal jsem o tom mimochodem už dříve: OSA chce vymáhat poplatky za všechny chytré telefony, i několik let nazpět … tahle nehorázná organizace je zralá na zrušení. Princip kolektivní viny, kdy se platí za to, že by někdo mohl použít médium či telefon pro pirátské kopie (třeba) hudby. OSA je pohrobek minulého století.
Neméně zajímavé je i toto z roku 2024: OSA hlásí rekordní příjmy. Svým lidem dává volnost, železářstvím ne - Takže kam se z 1.45 miliardy ztratilo těch 250 milionů korun, které tedy nevyplatili. Nebo chtějí tvrdit, že to jsou jejich náklady na provoz? V roce 2014 zazněly "3 důvody, proč je OSA zlodějská organizace". Změnilo se snad od té doby něco k lepšímu?
Jaký poplatek OSA chce?
OSA tvrdí, že chytré telefony by měly být zpoplatněny stejně jako paměťová média – flash disky, paměťové karty nebo externí disky. Argument? Na mobilu přece „může být hudba“. Poplatek má činit 1,50 Kč za každý započatý gigabajt paměti, maximálně 90 Kč za zařízení. U běžného smartphonu s větší pamětí by to znamenalo automaticky horní hranici.
Jenže podle vyhlášky Ministerstva kultury jsou mobilní telefony od tohoto poplatku výslovně osvobozeny. A Vodafone namítá: smartphony jsou stále mobilní telefony, jen chytřejší – a to není důvod, proč je najednou zpoplatnit.
TIP: Připadá vám OSA jako užitečný spolek? Možná si přečtěte Autorská práva v ČR a zločinné praktiky OSA
Realita dneška: streamy místo stahování
Vodafone poukazuje na to, že doby, kdy si lidé do mobilu kopírovali hudbu a filmy, jsou dávno pryč. Většina obsahu se dnes konzumuje přes streamovací služby typu Spotify nebo Netflix, kde k žádnému ukládání pro osobní potřebu nedochází. Paměť mobilu navíc slouží hlavně k provozu systému a aplikací, nikoli jako náhrada domácího archivu hudby.
Poplatek by tak nebyl za reálné využívání, ale jen za hypotetickou možnost – což je podle operátora vůči zákazníkům nefér.
TIP: Bylo předchozí čtení o OSA málo? Tak co třeba Ochranný svaz autorský zneužil dominantní postavení, rozklad byl zamítnut a pokuta téměř 10,7 milionu korun potvrzena
Soudní přestřelka
První kolo soudního sporu zatím vyhrálo OSA. Soud se přiklonil k výkladu, že smartphony nejsou mobilní telefony podle vyhlášky. Vodafone ale boj nevzdává – rozsudek plánuje napadnout a nadále hájit postoj, že jakákoliv změna má proběhnout legislativní, nikoli soudní cestou.
Podle Terezy Rychtaříkové, šéfky právního oddělení Vodafone, by případné změny měly vzejít z veřejné diskuse a důkladné analýzy toho, jak se telefony skutečně používají pro kopírování chráněného obsahu – nikoli z kreativního výkladu zákona.
Proč je Vodafone jediný?
Ostatní operátoři už poplatek platí. Vodafone se rozhodl jít proti proudu, protože podle něj OSA svým požadavkem překračuje zákon, ignoruje technologický vývoj a hrozí tím zvýšení cen pro spotřebitele.

