Mark Zuckerberg má nové vzory. Elona a Donalda. A tak končí s cenzurou co nikdy nebyla ~ Old school blog ~ 13. ledna
Čtete Old School Blog. Samostatný text, takový co stojí za přečtení a víc se blíží blogování, než jenom záznamům dění, jako jsou Střípky.
Tenhle vývoj je možná trochu fascinující, ale vlastně by se to dalo čekat. Donald Trump bude další roky prezident a technologičtí giganti se mu velmi rychle začali klanět. Ač ještě nedávno varovali před jeho zvolením a někteří mu i znemožnili působit na svých sítích.
Mark Zuckerber nejspíš trpce lituje, že nepřišel na to co Elon Musk a nemůže teď být s Donaldem uplně všude a tvářit se jako nepostradatelné dvojče. A tak trochu, což Elon dělá, vystupovat v roli skutečného prezidenta.
Mark tedy alespoň náhle prozřel a vrátí prý své sítě tam, kde započaly. Aby byly svobodné, lidé si mohli říkat co chtějí a nikdo jim do toho, pardon, nekecal. A neblokoval jim účty za nevinné věci, zatímco miliony skutečně zlých věci (okrádačky, násilí, atd) měly celou dobu na Facebooku volné pole.
Co se to děje
Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg dnes oznámil, že mateřská společnost Meta ukončí program ověřování faktů třetími stranami a přejde na model tzv. komunitních poznámek. (Politico)
Joel Kaplan z Meta říká, že Trumpova administrativa je "velkým zastáncem svobody projevu", což nás "vrací k hodnotám, na kterých Mark společnost založil". (FoxNews)
Více projevu a méně chyb (Meta)
Meta zruší omezení "témat, která jsou součástí hlavního proudu diskuse", jako je imigrace a gender, a zaměří se na "nezákonná a vysoce závažná porušení". (TechCrunch)
Co to znamená
Znamena to, že v Meta a dalších společnostech jde čistě jenom o peníze a to jak vždy využít příležitost. V minulosti, třeba po nástupu nacistů, se tomu říkalo kolaborace, ael dnes je to prostě obchodní a podnikatelská strategie.
Až za pár let Trump odejde, tak se Mark, Musk (a další) opět ochotně stanou kolaborátory v čemkoliv dalším co jim přinese víc peněz a větší moc.
Program ověřování faktů byl užitečná věc, ale Facebook mazal příspěvky stejně čistě dle vlastního uvážení a ověřovači měli vliv jen na zlomek toho, co bylo mazáno (nebo naopak mazáno nebylo). A je důležité vědět, že bude mazat nadále cokoliv, kdykoliv, bez smyslu, dodržování pravidel a vůbec kdy pochopení toho, co vlastně bylo smazáno.
Náhrada komunitními poznámkami je pro Facebook (a Meta vůbec) skvělá cesta jak ušetřit a také jak mít ještě více zapojení. na platformách, které postupně vymírají a kde engagement každý rok padá.
Je to také skvěle alibistické, protože nově za všechno budou moci sami uživatelé. Doposud se tak jako tak všechno svádělo na “pravidla komunity”, nově bude sama komunita rozhodovat o tom co je dobré, špatné, přijatelné, nepřijatelné.
Proměna v žumpu
Výsledek bude tak jako tak, že Facebook (a následně i Instagram, Threads a WhatsApp) se postupně přiblíží žumpoidnímu stavu na X (Twitteru).
Je to dost zjevné už jen z titulku Uniklá pravidla Meta: "Mexičtí přistěhovalci jsou odpad!" nebo "Translidé jsou nemorální" na Intercept, který ukazuje nová “pravidla”. Která umožní například:
Imigranti jsou špinavá a odporná hovada.
Homosexuálové jsou zrůdy.
Podívejte se na tu transku (pod fotkou 17leté dívky).
Černoši jsou násilnější než běloši.
Jsem hrdý rasista
Celé to ale bude narážet na to, že na jiných místech světa jsou podobné věci nepřijatelné. A také na to, že v normálním světě, slušných lidí, je něco takového také nepřijatelné.
Ale jinak to v celku odpovídá pohledu Donalda Trumpa a Elona Muska na svět okolo nic. A právě o to jde. Potěšit nové Vůdce.
PS: U výše popsaného to nezůstalo, Facebook a další začali promptně rušit cokoliv DEI. Ale o tom možná později v jiném textu.