Google má monopol. Nic co bychom nevěděli. A nic se nezmění ~ Old school blog ~ 6. srpna
"Google je monopolistou a chová se tak, aby si svůj monopol udržel," napsal soudce Mehta.
Čtete Old School Blog. Samostatný text, takový co stojí za přečtení a víc se blíží blogování, než jenom záznamům dění, jako jsou Střípky.
Tenhle příběh začal před čtyřmi roky (v říjnu 2020) a ještě hodně let, podle některých odhadů určitě tak dalších pět, se bude odehrávat.
Ministerstvo spravedlnosti uspělo s důkazem, že společnost Google nezákonně využívala svého monopolu v oblasti vyhledávání k likvidaci konkurence a potlačení inovací. Bylo k tomu potřeba výše zmíněných čtyř let a 277 stránkového soudního rozhodnutí. Zaznívá tam, mimo jiné:
Google má 89,2 % podíl na vyhledávání obecně a 94,9 % na vyhledávání celkově.
Google využívá svého monopolu k tomu, aby inzerentům účtoval vyšší ceny, než by tomu bylo na konkurenčnějším trhu
Masivní platby (více než 26 miliard dolarů v roce 2021), které Google platí Apple, Mozille, Samsungem a dalším společnostem za to, že je výchozím vyhledávačem v jejich zařízeních a prohlížečích, představují nekalé omezení hospodářské soutěže
Ne nezajímavé je, že součástí případů není ani Apple, ani výše zmíněný Firefox. Proč? Nejspíš proto, že v době vzniku, čtyři roky zpět, se to nezdálo významné. Dnes? Je to významné zcela určitě, tedy alespoň u Apple.
Co bude dál?
Google se odvolá, což bude jedna větev. A soud bude pokračovat řešením toho, jaká opatření by měla být podniknuta, aby monopol Google byl řešen. Druhá souběžná větev.
Než se na nějakých shodnou, bude to trvat další dlouhé roky. Takže nejenom, že se Google čtyři roky od zahájení procesu podařilo ještě upevnit monopol, bude k tomu mít příležitost ještě další, možná i delší dobu.
Nebude to ale jednoduché. V EU podobné zjištění vedlo k tomu, že se prohlížeče povinně ptají, jaký výchozí vyhledávač chce uživatel použít. Opatření otravné, nefunkční a nakonec stejně nahrávající Google. Ten totiž začal vybírat peníze od konkurentů za to, že se “ballot screen” (jak se tomu říká) objeví.
Objevují se i trochu zábavné hlasy, že Apple prostě s vyhledáváním přejde na Apple Intelligence. Zábavné tím, že LLM neum í vyhledávat na Internetu a potřebují na pozadí vyhledávač, který jim poskytuje data. A hlavně zdroje dat.
Casey Newton dokonce zmiňuje, že by se prohlížeče mohly opakovaně ptát, jestli nechcete změnit vyhledávač. Ve finále tedy ještě více nasírací taktika, než momentálně existují “ballot sctreen”. Mimochodem stejně otravná, jako když Google zobrazuje vyskakovací okna těm, kdo výchozí vyhledávač změnili.
Ve hře by mohl být i klasicky letitý nástroj, tedy rozdělení - před desetiletími použitý v rámci “baby bell”, telekomunikací. Poté neúspěšně zkoušený na Microsoft a zvažovaný i u Meta. A těžko říct, zda by něco takového vlastně mohlo být vůbec úspěšné, nehledě na již zmíněný zádrhel. K něčemu takovému by, pokud vůbec, došlo možná tak za dekádu.
Jenže. "Google je monopolistou a chová se tak, aby si svůj monopol udržel," napsal soudce Mehta. Což, nutno dodat, tak zůstane. Pro roky příští bude Google dělat maximum, aby si udržel monopol.
Má to řešení?
Složitá otázka, osobně se obávám, že to žádné skutečné řešení nemá. A nejenom proto, že bude trvat další roky, než se rozhodne jak postupovat a za ty další roky bude situace na trhu možná zcela jiná. Ale i trh samotný bude zcela jiný.
Klasicky se stačí podívat na dobu kdy se řešil monopol Microsoftu. Dobu kdy v mobilních telefonech Google byl bezvýznamný, v prohlížečích nevládlo Chrome a Internet vlastně ani nebyl mobilní.
Dnes je to celé ještě navíc komplikované příchodem AI, LLM, Chatbotů a změnami, které budou pár dalších let nejen zcela měnit způsoby užívání počítačů, mobilů i Internetu, ale povedou i k pádu některých dnešních gigantů a nástupu nových.
Řešit v roce 2024 situaci z roku 2020 je tak poněkud zvláštní. Co teprve když v roce 2030 budeme reagovat na stav z roku 2020.