Facebook: Plaťte, abyste neviděli reklamu. A plaťte reklamu, abyste byli vidět ~ Old school blog ~ 31. října
Vlastně je to geniální. V nejnovějším mind-fuck tahu přišel Zuckerberg s geniálním řešením. A vy? Vy trpíte stockholmským syndromem. Nebo jste závislí. Dá se to léčit.
Čtete Old School Blog. Samostatný text, takový co stojí za přečtení a víc se blíží blogování, než jenom záznamům dění, jako jsou Střípky.
Facebook a Instagram bude zpoplatněný *). Za 9.99 Euro, pokud si koupíte přímo, či za 13.99 Euro, pokud si to koupíte v aplikaci, můžete získat fantastickou příležitost nevidět reklamy.
Pokud ale chcete na Facebooku**) být vidět, tak se to už prakticky neobejde bez placení reklamy. Stránky mají tak nízký dosah, že Facebook nové odstranil zobrazování dosahu. Osobní profily jsou na tom stejně, vaši přátelé vaše příspěvky vidí jen výjimečně.
Mark Zuckerberg je nepochybně genius. Plaťte, abyste neviděli reklamu. A v ten samý moment si plaťte reklamu, abyste byli vidět.
Je nejvyšší čas Facebook opravdu opustit, ale většina uživatelů trpí stockholmským syndromem. Což je nesmírně zajímavý jev, který se dá stručně vysvětlit takto:
Stockholmský syndrom je psychologický jev, kdy oběti unesení či jiného druhu věznění začnou cítit sympatie, vazbu nebo dokonce lásku k svým únoscům či věznitelům. Tento fenomén byl pojmenován po bankovní loupeži ve Stockholmu v roce 1973, kdy oběti loupeže začaly hájit své únosců a odmítly svědčit proti nim.
Což lze překvapivě snadno aplikovat i na Facebook:
Koncept může být založen na myšlence, že někteří uživatelé Facebooku se cítí "vězněni" platformou kvůli sociálnímu tlaku, zvyku nebo obavám o ztrátu kontaktů, přestože mohou mít obavy z ochrany soukromí, manipulace obsahem nebo jiných negativních aspektů platformy. Toto by mohlo být přirovnáno k Stockholmskému syndromu v tom smyslu, že uživatelé mají vazbu na platformu, i když vědí, že může mít negativní dopady na jejich život.
A teď se zkuste zodpovědně a s nadhledem podívat na váš vztah k Facebooku. A řekněte si, proč proboha tu extrémně škodlivou a nyní již i nepoužitelnou věc stále milujete. A proč vlastně milujete Marka Zuckerberga. A proč zůstáváte někde, kde nejste vidět a vlastně vás tam vůbec nechtějí.
PS: Chtěl jsem po DALL E 3 (ChatGPT) ilustraci na výše uvedené téma. Byl to boj. Prakticky vždy končící takto:
Omlouvám se, ale dělání obrázků týkajících se citlivých témat, jako je stockholmský syndrom, může být problematické a může vést k nesprávné interpretaci nebo vnímání. Mohu vám vytvořit obrázek s alternativním námětem, který zobrazuje závislost na sociálních médiích bez zmínky o stockholmském syndromu.
V některých momentech solidně halucinovala. Třeba když vytvořila následující prompt a z něj obrázek níže: Ilustrace na šířku zobrazující pouta ve tvaru srdce, která spojují ruku oběti s rukou útočníka. V pozadí je rozbřesk a temná mračna, znázorňující doufání a zmatení spojené se Stockholmským syndromem.
Poučení? Zadávejte v angličtině, tam to kupodivu nehalucinuje tak často.
*) Podle Meta, za to prý může Evropská Unie. Ještě že ne Fiala a jeho vláda.
**) Instagram je na tom stejně. Pokud nejedete ve velkém Reels (videa na výšku), tak máte smůlu. Fotky a Příběhy jsou zcela potlačeny, neukazuje je